Załącznik nr 1
do zarządzenia nr 21/2020/2021
Dyrektora Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Mrozach
z dnia 26 kwietnia 2021
PROCEDURA DOTYCZĄCA ALARMU ZWIĄZANEGO
Z OTRZYMANIEM INFORMACJI O ZAGROŻENIU BOMBOWYM, ZATRUCIU GAZEM BĄDŹ INNYMI ZAGROŻENIAMI
PRZED I PODCZAS EGZAMINÓW
OBOWIĄZUJĄCA
W ZESPOLE SZKÓŁ IM. ADAMA MICKIEWICZA W MROZACH
PODSTAWA URUCHOMIENIA PROCEDURY
Otrzymanie informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego, zatruciu gazem bądź innymi zagrożeniami na terenie budynku szkoły lub w bliskim ich sąsiedztwie.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU OTRZYMANIA INFORMACJI
O PODŁOŻENIU BOMBY, MOŻLIWYM ZATRUCIU GAZEM LUB INNYMI ZAGROŻENIAMI
- Informacja telefoniczna
1) osoba prowadząca rozmowę telefoniczną z osobą informującą o podłożeniu ładunku wybuchowego, zatruciu gazem bądź innymi zagrożeniami powinna zapamiętać jak największą ilość szczegółów, a wszystkie uzyskane informacje natychmiast zanotować lub jeśli to możliwe nagrać;
2) po zakończonej rozmowie osoba ją prowadząca natychmiast informuje dyrektora szkoły.
- Informacja przekazana drogą elektroniczną
1) w przypadku wiadomości podejrzanych, sugerujących podłożenie w budynku szkoły ładunku wybuchowego, zatruciu gazem bądź innymi zagrożeniami, bezzwłocznie przekazują tę informację dyrektorowi szkoły;
2) odebraną wiadomość budzącą podejrzenie należy utrwalić np. wydrukować, skopiować wiadomość i jej temat. Dodatkowo wskazane jest nagranie na płycie CD źródła dostępu wiadomości przez szkolnego administratora sieci komputerowej.
- Ujawnienie bomby lub podejrzanego pakunku w szkole lub w jej okolicy
1) każda osoba, która zauważyła podejrzanie wyglądający przedmiot pozostający bez opieki (paczkę, torbę, walizkę, plecak, nieoznaczoną, wypełnioną kopertę) zobowiązana jest niezwłocznie powiadomić dyrektora szkoły;
2) dyrektor powiadamia o tym fakcie pracownika policji (osoba do kontaktu), podając miejsce i opis przedmiotu;
3) do czasu przybycia policji należy zabezpieczyć rejon zagrożenia w sposób uniemożliwiający dostęp uczniom i innym osobom. Podejrzanego pakunku nie wolno dotykać, przenosić;
4) ponadto w pobliżu podejrzanego ładunku nie należy używać urządzeń radiowych (radiotelefonów, telefonów komórkowych);
5) po uzyskaniu rekomendacji odpowiednich służb, dyrektor podejmuje decyzję o ewentualnym przeprowadzeniu ewakuacji całej szkoły lub tylko zagrożonej części budynku oraz o sposobie powiadomienia (sygnał alarmowy, zgodny z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego, dla całej szkoły, indywidualna słowna informacja w przypadku ewakuacji).
- Dyrektor przed egzaminem utrzymuje stały kontakt z Komisariatem Policji w Mrozach – telefon kontaktowy +48 47 724 98 50 na wypadek niepokojących wiadomości mailowych, informacji telefonicznych lub ujawnienia podejrzanego pakunku na terenie szkoły. Przekazuje
1) treść otrzymanej wiadomości;
2) wszelkie możliwe dane o jej nadawcy, co umożliwi przeanalizowanie i ocenę jej wiarygodności oraz wydania rekomendacji co do konieczności ewakuacji lub jej braku w przypadku informacji o bardzo niskiej wiarygodności;
3) informacje o podejrzanym pakunku i terenie wokół niego.
- Każdorazowo funkcjonariusze policji przyjeżdżają do szkoły i sprawdzają wiarygodność otrzymanej informacji oraz pomieszczenia, w których znajduje się podejrzany pakunek. Prowadzą rozmowę z dyrektorem na temat zastanego stanu budynku przed rozpoczęciem egzaminu. Dyrektor zgłasza się następnie w Komisariacie Policji i tam zostaje spisany protokół ze zdarzenia.
- W przypadku otrzymania informacji ogólnej o podłożeniu ładunku wybuchowego w szkole, możliwym zatruciu gazem bądź innymi zagrożeniami – ewakuacji podlegają budynek szkoły, łącznik i budynek dawnego internatu.
ZABEZPIECZENIE BUDYNKU SZKOŁY PRZED EWENTUALNĄ MOŻLIWOŚCIA PODŁOŻENIA ŁADUNKU WYBUCHOWEGO PRZED EGZAMINEM
- Budynek szkoły zabezpieczony jest alarmem uruchamianym przez osoby do tego upoważnione.
- Każdego dnia poprzedzającego dzień, w którym odbywa się egzamin wszystkie wejścia do budynku szkoły są plombowane przez wyznaczonych pracowników szkoły.
- W dniu egzaminu przed przybyciem uczniów do szkoły wyznaczona osoba z personelu sprawdza czy w salach na parterze nie zostały wybite okna i czy nie znajduje się w nich jakaś podejrzana paczka, pakunek, którą ktoś mógł podrzucić np. przez wybite okno. Osoba ta zwraca uwagę na ewentualne ślady przemieszczania elementów wyposażenia pomieszczenia lub zmiany w wyglądzie zewnętrznym przedmiotów. W razie zauważenia niepokojących zmian lub podejrzanego pakunku powiadamia o tym dyrektora szkoły.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU EWAKUCAJI W CZASIE EGZAMINU
- W czasie procesu decyzyjnego odnośnie prowadzenia ewakuacji powinno uwzględnić się następujące elementy:
1) wiarygodność otrzymanej informacji,
2) historie gróźb zamachów bombowych w rejonie,
3) historie gróźb zamachów bombowych w szkole.
- Po uzyskaniu odpowiednich rekomendacji od policji, w sytuacji obecności uczniów i pracowników szkoły na terenie szkoły, dyrektor zarządza ewakuację.
- Ewakuacja odbywa się zgodnie z obowiązującą w szkole instrukcją i planem ewakuacji. Musi być rozpoczęta niezwłocznie po ogłoszeniu odpowiedniego sygnału (trzy dzwonki lub komunikat słowny przekazany przez zastępcę dyrektora wszystkim nauczycielom obecnym w salach egzaminacyjnych i przez wyznaczonego pracownika administracji – pracownikom obsługi). Ma ona na celu ochronę uczniów i personelu przed skutkami ewentualnej eksplozji ładunku.
- Przed opuszczeniem sali egzaminacyjnej przewodniczący zespołu nadzorującego zabiera wykaz uczniów zdających egzamin w danej sali. Prace egzaminacyjne pozostają w sali.
- Po przybyciu właściwych służb, należy bezwzględnie stosować się do ich zaleceń. W trakcie uruchomienia procedury niezbędna jest dyscyplina i zachowanie spokoju oraz wykonywanie wszystkich poleceń osoby kierującej ewakuacją.
- Nauczyciele odpowiedzialni za osoby z niepełnosprawnościami dbają o zachowanie się dzieci zgodnie z potrzebami danej sytuacji, zapewniają im niezbędną pomoc.
- W miejscu ewakuacji przewodniczący zespołu nadzorującego przelicza uczniów i członków komisji, a informację tę przekazuje osobie kierującej ewakuacją.
- Drzwi sal egzaminacyjnych należy pozostawić otwarte. Okna należy zamknąć.
- Uczniowie wszystkie swoje rzeczy pozostawiają w sali egzaminacyjnej. Nie wracają do sal lub szafek, w których pozostawili na czas egzaminu swoje rzeczy (np. torby, plecaki, okrycia). W przypadku, gdy ewakuacja została ogłoszona przed wejściem uczniów do sal egzaminacyjnych, którzy oczekują dopiero na egzamin, wówczas uczniowie zabierają ze sobą rzeczy osobiste (torebki, plecaki, ewentualnie wierzchnie okrycia) i mają je stale przy sobie.
- W przypadku, kiedy ktoś mógł pozostać w strefie zagrożonej, należy powiadomić służby ratownicze. Nie wolno wracać do strefy zagrożonej.
- Na miejscu ewakuacji nauczyciele i uczniowie przebywają do czasu otrzymania stosownej informacji, co do powrotu i kontynuacji egzaminu lub jego zakończenia.
- W przypadku przerwania przez uczniów egzaminu z powodu ogłoszenia ewakuacji Dyrektor Szkoły powiadamia natychmiast Okręgową Komisję Egzaminacyjną.
PRZYDZIAŁ OBOWIĄZKÓW I ORGANIZACJA DZIAŁAŃ DYREKTOR SZKOŁY
- Kontaktuje się z wyznaczonym do tego celu policjantem jednostki policji.
- Podejmuje decyzję o ewakuacji po uzyskaniu odpowiednich rekomendacji (w zależności od oceny sytuacji).
- Nadzoruje przestrzeganie ustaleń zawartych w niniejszej procedurze.
- Wprowadza zakaz wejścia i wjazdu na teren szkoły osób postronnych.
- Organizuje akcję ratowniczą.
- Współdziała ze specjalistycznymi służbami ratowniczymi: Strażą Pożarną, Policją, Pogotowiem Ratunkowym, Pogotowiem Gazowym itp.
- Informuje o zaistniałym zdarzeniu organ prowadzący, organ nadzorujący i OKE.
NAUCZYCIELE WCHODZĄCY W SKŁAD ZESPOŁÓW NADZORUJĄCYCH
- Instruują uczniów o zachowanie spokoju, dyscypliny i postępowaniu podczas opuszczania sali i budynku szkoły.
- Sprawdzają czy wszystkie osoby obecne przed alarmem w sali opuściły ją, w momencie ogłoszenia ewakuacji.
- Nadzorują bezpieczny przebieg ewakuacji uczniów i opuszczenie budynku oraz zbiórkę w miejscu ewakuacji.
- Zabierają ze sobą wykaz uczniów piszących egzamin w danej sali.
- W miejscu zbiórki przeliczają wyprowadzonych z sali uczniów i członków komisji, przekazując informację osobie kierującej ewakuacją.
PRACOWNICY ADMINISTARACJI I OBSŁUGI OBECNI W SZKOLE
- Wyłączają dopływ prądu i gazu do szkoły.
- Wyznaczony przez dyrektora szkoły lub jego zastępcę pracownik obsługi sprawdza czy wszyscy pracownicy opuścili pozostałe pomieszczenia szkoły z pominięciem sal egzaminacyjnych (np. WC). Za sale są odpowiedzialni nauczyciele.
- W każdym z przypadków wymagającym ewakuacji powinni postępować zgodnie, z planem ewakuacji szkoły.
KIERUNKI EWAKUACJI
Ewakuacja uczniów i pracowników odbywa się z budynku drogami ewakuacyjnymi zgodnie z planem ewakuacji obowiązującym w szkole.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Czynnościami realizowanymi w trakcie procedury kieruje dyrektor szkoły, jego zastępca (podczas nieobecności dyrektora) lub osoba wyznaczona przez dyrektora.
- Na terenie szkoły do czasu otrzymania innych dyspozycji pozostaje dyrektor szkoły oraz jeśli zachodzi taka konieczność pracownik obsługi (konserwator lub woźna).
WYKAZ TELEFONÓW ALARMOWYCH
- · Numer alarmowy 112
- · Komisariat Policji w Mrozach +48 47 724 98 50